Przegląd książki robimy, aby zorientować się w strukturze organizacji treści. Zanim zaczniemy czytać, musimy stworzyć w umyśle ramy, które następnie będziemy wypełniać szczegółowymi informacjami. Przede wszystkim interesuje nas spis treści, a w nim układ rozdziałów, ich tytuły i podtytuły. Znając je, wiemy jakie zagadnienia będą poruszane w tekście.

Następnie przechodzimy do przeglądu całej książki — poświęćmy na ok. 5-10 minut. Przerzucamy kartki i sprawdzamy układ tekstu, nagłówków, informacje na marginesie, pogrubienia, obrazki itp. Jest to kolejny etap budowania ramy książki w umyśle. Możemy się w ten sposób zorientować czy książka rzeczywiście zawiera treści, które nas interesują, gdzie one się znajdują i czy łatwo będzie je wydobyć.

Przegląd jest skończony, gdy wiemy, czy nasze wcześniej postawione cele uda się osiągnąć. Czasem trzeba będzie je przeformułować, czasem… odłożyć książkę z powrotem na półkę. Przegląd jest więc bardzo ważnym etapem czytania. Kiedy mamy postawione cele i książkę, dzięki której możemy je osiągnąć, przechodzimy do ostatniego etapu przygotowującego do czytania — ułożenia pytań.