Nauka czytania dla dzieci

Jak nauczyć dziecko czytać?
Gdy tradycyjna metoda zawodzi...

Nauka czytania

Kiedy poznałam Kamila, był uczniem 2 klasy Szkoły Podstawowej. To bardzo wesoły i bystry chłopiec, ma w sobie ogromną chęć poznawania świata, zawsze wszędzie go pełno. W przedszkolu bardzo interesował się wszelkimi napisami, chciał, aby czytano mu jego ulubione książki. Jednak gdy poszedł do szkoły przeżył wielkie rozczarowanie. On chciał czytać od razu szybko i płynnie – jak mama, czy babcia. Kiedy okazało się, że nauka czytania polega na żmudnym składaniu literek, zupełnie stracił zapał.

Wszystko szło mu strasznie wolno. Mylił litery, a nawet gdy udało mu się przeczytać wszystkie poprawnie, nie zawsze rozpoznawał cały wyraz. Musiał literować jeszcze raz i jeszcze... Po kilku linijkach był już tak zmęczony i zniechęcony, że nawet nie próbował się skupić – rozglądał się, wiercił, chciał robić coś innego. Nauka czytania była nudna, trudna i męcząca.

Choć przez całą pierwszą klasę udało mu się opanować literowanie do perfekcji, tempo czytania było wciąż bardzo niskie. W całości nie rozpoznawał nawet krótkich słów, nie potrafił czytać sylabami. Często zgadywał końcówki wyrazów, lub zamieniał słowa na podobnie brzmiące, co bardzo utrudniało zrozumienie tekstu. Na początku drugiej klasy, gdy sytuacja wciąż się nie poprawiała, mama Kamila zadzwoniła do mnie.

Po 12 tygodniach treningu Kamil czytał 3 razy szybciej, niż na początku kursu, od literowania przeszedł do czytania sylabowego i całościowego. Zdecydowanie poprawiło się też rozumienie i zapamiętanie czytanego tekstu. Jak tego dokonał?

Metoda inna, niż wszystkie inne

Tradycyjna metoda nauki czytania, jako nudna, męcząca i mało atrakcyjna dla dziecka, często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Co sprawia, że nasza metoda jest tak skuteczna? Łączy w sobie trening wielu różnych umiejętności, które jako całość pozytywnie wpływają na tempo i jakość czytania.

Podczas kursu:

Dzięki kursowi Twoje dziecko:

Czy ten kurs jest dla Twojego dziecka?

Kurs nauki czytania przeznaczony jest dla dzieci, które przeszły już przez etap poznawania liter i łączenia ich w wyrazy, lecz z jakiegoś powodu radzą sobie z czytaniem gorzej niż rówieśnicy.

Zajęcia prowadzone są zawsze w trybie indywidualnym, a program kursu przygotowywany jest po wstępnej diagnozie dziecka (test tempa czytania głośnego i cichego, wraz z badaniem stopnia zrozumienia tekstu, rozmowa z rodzicem i dzieckiem, ewentualnie przegląd dokumentów z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej).

Diagnoza przeprowadzana jest podczas bezpłatnego i niezobowiązującego spotkania konsultacyjnego. Kurs rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy przygotowany program zostanie zaakceptowany przez rodzica.

Długość trwania kursu zależy od indywidualnej diagnozy, jednak zazwyczaj jest to 12 godzinnych spotkań, 1 lub 2 razy w tygodniu.

» Zarezerwuj termin spotkania konsultacyjnego już TERAZ.

Co musisz zrobić, aby nauczyć dziecko czytać szybko i płynnie?

Nie wystarczy zapisać dziecka na kurs. Czas pomiędzy zajęciami powinien być wykorzystany na ćwiczenia i tutaj konieczna jest pomoc rodzica. 15-30 minut ćwiczeń dziennie, wykonywanych według wskazówek trenera, zapewni pożądane efekty.

Aby ułatwić rodzicom pracę z dzieckiem:

Koszt kursu

Jednorazowo zajęcia trwają 60 minut, w tym 50 min. z samym dzieckiem, ostatnie 10 min. to omówienie ćwiczeń z rodzicem. Koszt zajęć to 100 zł.

» Zarezerwuj termin spotkania konsultacyjnego już TERAZ.

Szczegóły dotyczące procedury rozpoczęcia kursu indywidualnego są dostępne w regulaminie kursów.