Każdy, kto kiedykolwiek posiadał jakieś zwierzątko wie, że wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz stworzenia mu specjalnych warunków mieszkalnych, zgodnych z jego naturą, oraz pilnowania, aby nic mu nie zagrażało, musimy także zadbać o optymalny pokarm – aby wszystkie jego potrzeby były w pełni zaspokojone. Jak wiadomo, odżywianie jest podstawą rozwoju i zdrowia organizmu. Wystarczy drobna nieprawidłowość, a już zaczyna on działać mniej sprawnie, co prowadzi do obniżenia jakości życia, a czasem nawet do śmierci. Bo co na przykład powiedziałby chomik, gdybyśmy zaczęli go karmić tylko lodami i tortem czekoladowym? Z pewnością nie wytrzymałby tego długo. Tak samo jest z organizmem ludzkim.

Człowiek pierwotny żywił się głównie tym, co znalazł lub upolował. Jedzenie było dla niego niczym paliwo dla samochodu – gdyby go nie zdobył, nie mógłby funkcjonować. Ponieważ jednak nie stanowiło to dla niego tak prostego zadania, jak dla nas dzisiaj pójście do sklepu, logiczne jest więc, że nie był zbyt wybredny pod względem formy i oczywiście bardzo wymagający pod względem jakości. Aby przetrwać, musiał jeść to, co wartościowe! Zapewniały mu to upolowane zwierzęta, dostarczające białka – podstawowego budulca naszego organizmu, oraz tłuszczu – źródła czystej, łatwo przyswajalnej energii. Dietę uzupełniał owocami leśnymi, roślinami, korzeniami i grzybami. To właśnie odpowiedni sposób odżywiania doprowadził do tego, że człowiek mógł się przenieść z jaskini do klimatyzowanego apartamentu w centrum wielomilionowego miasta.

Mózg ma swoje indywidualne potrzeby żywieniowe – jak każdy organ czy organizm. Jeśli więc nie wiemy co jest mu potrzebne, może się okazać, że karmimy go zupełnie nieodpowiednio (tak, jak wspomnianego wyżej chomika). Współcześnie ludzie nie kierują się instynktem w doborze pokarmu, lecz reklamami, modą, wygodą, smakiem… Jednak, gdy mimo ćwiczeń pamięciowych i pracy nad emocjami oraz motywacją, wciąż nie jesteśmy z siebie zadowoleni, może chodzi właśnie o to, że dostarczamy naszemu mózgowi nieodpowiedniego paliwa? W następnych artykułach przeczytasz, co warto jeść, aby myśleć i zapamiętywać sprawnie, jak nigdy dotąd.