Aby nakłonić prawą półkulę do współpracy podczas nauki, wciel w życie poniższe zasady. Na pewno od razu poczujesz różnicę.

1. Nie dolewaj oliwy do ognia.

Twoja prawa półkula ma już wystarczająco złe zdanie na temat nauki, więc nie powtarzaj sobie ciągle jak bardzo jej nie lubisz. Spróbuj przekonać sam siebie, że uczenie się sprawia ci przyjemność. Powtarzaj sobie z uśmiechem na twarzy na przykład: “Uwielbiam czytać książki!” ilekroć o tym pomyślisz. Twoja prawa półkula zacznie kojarzyć to z pozytywnymi emocjami i łatwiej będzie jej zaakceptować ten proceder. Nie chodzi tu bowiem o logikę, a jedynie o stworzenie dobrych odczuć, pozytywnych emocji. Spróbuj metody pozytywnych afirmacji, a szybko odkryjesz, że wewnętrzny opór przed zabraniem się za naukę zmniejszył się lub zupełnie zniknął.

Przykłady zdań:

“Uwielbiam się uczyć!” “Doskonale wszystko zapamiętuję!” “Uwielbiam matematykę/biologię/j. angielski itp.” “Świetnie wychodzi mi…” “Wspaniałe wyniki w szkole/na uczelni/w pracy!” “Podczas nauki odpoczywam!” “Myślę szybko i sprawnie!” “Uczę się szybko i sprawnie!”

Można je mnożyć bez końca! Powtarzaj te zdania jak najczęściej, a na pewno szybko zauważysz efekty.

2. Stwórz pozytywną atmosferę.

Nie ucz się w ciemnym kącie, w nieposprzątanym pokoju, na niewygodnym krześle, w hałasie, zgarbiony i smutny. Twoja prawa półkula dostaje wtedy mdłości! Jej zmysł estetyczny jest brutalnie pogwałcony, oczywiście, że nie będzie współpracować… Musisz o nią zadbać, jeśli chcesz liczyć na jej pomoc. Oto dwa niezawodne sposoby, aby namówić ją do działania:

a) Dbaj o czystość i estetykę miejsca, w którym się uczysz. Nie chodzi o przesadny pedantyzm, tylko o to, abyś czuł się w tym miejscu dobrze. Spróbuj zadbać o komfort, wygodę, pozwól sobie na to, aby samo miejsce odprężało cię i relaksowało… Rozsypane chipsy pod biurkiem czy brudne skarpetki leżące obok łóżka są zupełnie nie do zaakceptowania.

b) Włącz jakąś przyjemną muzykę! Godna polecenia jest muzyka klasyczna lub odgłosy natury – śpiew ptaków, szum lasu lub oceanu… Dzięki temu ukoimy nasze zmysły, zrelaksujemy się, napełnimy pozytywnymi emocjami… Prawa półkula będzie w siódmym niebie! Z pewnością łatwiej nam ją będzie namówić na szybkie zapamiętywanie. Oczywiście muzyka może być dowolna, ważne jest jednak , aby była dość neutralna i niezbyt głośna – powinna stanowić jedynie tło dla procesu uczenia się.

3.Stosuj techniki i strategie pamięciowe.

Jak wiadomo prawa półkula uwielbia posługiwać się barwami, kształtami, mimiką, mową ciała… Techniki pamięciowe pozwalają nam “przetłumaczyć” tekst linearny, złożony z liter i cyfr (rozumiany tylko przez lewą półkulę) na język półkuli prawej. Robienie przestrzennych notatek obrazkowych – map myśli, zapamiętywanie za pomocą skojarzeń, wyobrażeń i śmiesznych historyjek, lub odgrywanie scenek – to wszystko pomaga nam aktywizować do pracy prawą półkulę, a tym samym wykorzystać potencjał całego mózgu! Zapamiętujemy szybciej, łatwiej, przyjemniej i na dłużej. Czy można chcieć czegoś więcej…?

Poszczególne techniki pamięciowe omówione są w dziale Mnemotechniki.

4.Jeżeli coś robisz, rób to z pasją.

Zawsze zasiadaj do nauki z takim zaangażowaniem, jakby od tego miało zależeć twoje życie! Wczuwaj się w to, co czytasz, przeżywaj, im więcej wzbudzisz emocji (silnych, lecz oczywiście pozytywnych), tym lepiej zapamiętasz materiał. Baw się ze swoją prawą półkulą – wyobraź sobie, że jesteś zamknięty w wieży i musisz rozwiązać zadanie w 15 minut, bo inaczej zły czarownik zniszczy całe twoje królestwo! Brzmi to może śmiesznie lub nawet niedorzecznie… Nawet dorosły człowiek ma wyobrażać sobie takie rzeczy?? Uwierz mi – to naprawdę dzała. Im bardziej wczujesz się w wyobrażoną sytuację, tym bardziej w naukę zaangażuje się twoja prawa półkula. Zapomnijmy więc o wymówkach w stylu “jestem już na to za stary”, albo “ja już nie potrafię wyobrażać sobie takich rzeczy”. Korzystajmy w pełni z zasobów naszego umysłu tak często, jak tylko możemy!

Pomysły na wzbudzenie emocji:

  • Przed rozpoczęciem nauki ustaw budzik i staraj się zmieścić w wyznaczonym przez siebie czasie.
  • Ustal warunki pracy i wymyśl motywującą nagrodę, którą otrzymasz za odpowiednio wykonane zadanie – bądź konsekwentny!
  • Poproś drugą osobę, aby rywalizowała z tobą – ścigajcie się w pracy bądź nauce.
  • Wersja dla dzieci, choć idealna również dla dorosłych z dużą wyobraźnią i poczuciem humoru – wyobrażajcie sobie co tylko chcecie! Na przykład, że wynik zadania matematycznego jest kodem, który trzeba podać komputerowi na statku kosmicznym w ciągu 15 minut, aby ten nie wyleciał w powietrze!

Pamiętajmy, że najważniejsze jest tu wzbudzenie emocji. Aby zadziałało trzeba idealnie wczuć się w sytuację, naprawdę poczuć presję czasu, lub zobaczyć smoka nerwowo latającego za oknem! Logiczne myślenie lewej półkuli nie powinno brać udziału w zabawie – ona jest tylko od rozwiązania zadania.